Penaltiul fatidic al lui Messi

Messi nu va uita atat de curand acest sezon in care a avut niste greseli mari de la punctul cu var.
Argentinianul a ratat de trei ori din penalti, in cele trei competitii in care a evoluat (Primera Division, Cupa Spaniei si Liga Campionilor).

Javi Varas a parat un sut trimis de Messi atunci cand tabela de scor arata 0-0, in minutele de prelungiri ale unei partide de campionat in care Barcelona a pierdut doua puncte enorme in lupta pentru titlu.

In Cupa, contra Valenciei, Diego Alves a respins un penalti executat de Messi. A fost un rau mai mic, pentru ca Barcelona a ajuns in finala.

Al treilea si fatidic a fost cel ratat in returul semifinalelor Ligii Campionilor, contra lui Chelsea. De data aceasta, mingea a lovit bara transversala si a pecetluit soarta Barcelonei, oprind drumul spre finala. La 2-1, golul lui Messi ar fi insemnat calificarea sau cel putin un final de meci in care nu mai trebuia sa alerge pentru un gol.