Milito trimite Inter cu un picior in semifinale

Internazionale Milano a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinalele Ligii Campionilor dupa ce a trecut pe teren propriu de formatia rusa CSKA Moscova, scor 1-0.
Infranti de AS Roma in campionat, jucatorii lui Jose Mourinho au trecut cu greu peste esecul din derbiul care poate schimba campioana in Italia si au suferit in prima repriza a meciului cu CSKA Moscova.

Poarta lui Akinfeev a fost pusa in pericol doar prin cateva suturi modeste de la distanta, care au avut sanse minime de a-i da emotii portarului rus.

Dupa pauza, italienii au facut un pressing mult mai agresiv, iar acest lucru s-a simtit in joc. Eto'o si Pandev au ratat primele ocazii de gol din partea secunda, insa deschiderea scorului i-a apartinut golgheterului Diego Milito.

Acesta a inscris singurul gol al confruntarii in minutul 66, din pasa lui Sneijder, si l-a linistit pe Jose Mourinho.

Inter putea rezolva soarta calificarii in finalul meciului, cand Eto'o, Sneijder si Pandev s-au intrecut in ratari, insa deznodamantul calificarii va fi cunoscut dupa returul din Rusia.