Manchester United s-a calificat in finala Ligii Campionilor

Echipa engleza Manchester United va juca pentru al doilea an consecutiv finala Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat in semifinale pe Arsenal Londra cu scorul general de 4-1.
Campioana Europei a pornit returul de pe Emirates la adapostul avantajului fragil obtinut pe Old Trafford, dar emotiile pentru jucatorii lui Sir Alex Ferguson s-au risipit dupa doar opt minute.

Portughezul Cristiano Ronaldo a patruns pe stanga, i-a pasat in dreapta lui Park Ji-Sung, titularizat surprinzator in locul lui Giggs, si mijlocasul sud-coreean l-a invins pe Almunia, cu largul concurs al aparatorului londonez Gibbs.

Nici n-au apucat bine jucatorii lui Arsenal sa-si regandeasca planul tactic si peste alte trei minute Manchester United modifica din nou tabela. De aceasta data la finalizare s-a aflat chiar Cristiano Ronaldo, care a marcat cu un sut in forta din lovitura libera.

Acelasi Ronaldo l-a incercat pe Almunia cu un sut din afara careului imediat dupa pauza, pentru ca in minutul 61 atacantul lusitan sa ridice scorul la 3-0, in urma unui contraatac devastator.

Prima ocazie cu adevarat importanta pentru Arsenal a venit abia in minutul 68, cand Robin Van Persie l-a intins pe Van der Sar cu un sut din afara careului.

Manchester United a evoluat incepand cu minutul 77 cu un jucator in minus, scotianul Darren Fletcher fiind eliminat direct dupa ce l-a faultat grosolan pe Fabregas in suprafata de pedeapsa.

Centralul Roberto Rosetti a acordat fara ezitare penalty pentru Arsenal si Robin Van Persie a transformat cu un sut in forta la vinclu.

Manchester United va juca pentru al doilea an finala Ligii Campionilor, urmand sa-si cunoasca adversara de la Roma in urma semifinalei dintre Chelsea si FC Barcelona, cele doua echipe intalnindu-se, miercuri seara, pe Stamford Bridge din Londra.

Arsenal: 1. Almunia - 3. Sagna, 5. Toure, 20. Djourou, 40. Gibbs (27 Eboue '46) - 14. Walcott (26. Bendtner '63), 4. Fabregas, 17. Song, 8. Nasri, 11. Van Persie (12. Vela '79) - 25. Adebayor. Antrenor: Arsene Wenger.

Manchester United: 1. Van der Sar - 22. O'Shea, 5. Ferdinand, 15. Vidici, 3. Evra (21. Rafael '65) - 7. Ronaldo, 24. Fletcher, 16. Carrick, 8. Anderson (11. Giggs '63), 13.Park - 10. Rooney (9. Berbatov '66). Antrenor: Alex Ferguson

Onlinesport: Dumitru Stircu