Serie A

Mutu a revenit cu succes pentru Fiorentina

Cu Mutu pentru prima oara titular dupa suspendare, Fiorentina a castigat meciul din deplasare cu Palermo, scor 4-2, intr-o confruntare plina de rasturnari spectaculoase. Mutu a inceput bine, la nivel maxim, dar s-a stins dupa doar 30 de minute, din cauza lipsei de pregatire fizica.
Aflat la meciul cu numarul 100 in Serie A pentru Fiorentina, Adrian Mutu a tinut sa aiba o prestatie foarte buna, mai ales ca Sinisa Mihajlovici i-a intins o noua mana salvatoare, titularizandu-l.

Mutu a inceput meciul cu o ocazie in minutul 4, dar lovitura sa de cap a fost prea slaba pentru a-l putea invinge pe Sirigu.

Palermo a deschis insa scorul in minutul 7, prin Pastore, si a fost nevoie o minte limpede, care sa dirijeze atacurile toscanilor.

"Briliantul" a aratat ca nu si-a uitat calitatile si in minutul 18 i-a dat doua pase cu calciul lui Gilardino, lasandu-l singur cu portarul. De fiecare data, varful toscanilor a ratat!

In cele din urma, Gilardino a egalat in minutul 36, cu o lovitura de cap, dupa o faza in care Mutu nu a fost implicat.

Fiorentina a avut un start slab si in partea secunda, incasand un gol la doar trei minute de la reluarea jocului, dupa ce Nocerino a inscris cu o lovitura de cap.

Palermo s-a retras din nou in defensiva si acest lucru a costat-o, Fiorentina egaland in minutul 70, prin fundasul central Camporese.

Toscanii au avut chiar sansa de a prelua conducerea, dar sutul bomba al lui Montolivo din minutul 74 a izbit bara. Acest lucru s-a intamplat in cele din urma patru minute mai tarziu, dupa ce Bovo a bagat mingea in propria plasa din centrarea lui Ljaici.

Ljaici a fost in centrul atentiei si la golul cu numarul patru al toscanilor, pasand perfect catre Montolivo, dupa o cursa de 50 de metri.

Mutu a fost scos de pe teren in minutul 82, stors de puteri, deoarece Sinisa Mihajlovici a vrut sa intareasca defensiva. In orice caz, a fost o partida in care Mutu si-a aratat calitatile, insa a evidentiat in acelasi timp si starea fizica precara pe care o are.

PALERMO - FIORENTINA 2-4 (final)

90+4 - Final!

89 - Hernandez trimite in bara!

88 - GOL FIORENTINA! Ljaici face o cursa de 50 de metri, paseaza catre Montolivo, iar scorul este 4-2

82 - Mutu este inlocuit cu Natali

81 -  Mutu da mingea pe langa adversar, dar nu il poate depasi decat prin fault

78 - GOL FIORENTINA!    Ljaici centreaza din banda stanga, iar Bovo baga mingea in propria plasa!

76 - Mutu suteaza slab, de aceasta data pe jos

74 - Montolivo trimite un sut de zile mari de la 35 de metri, insa mingea loveste bara!

70 - GOL FIORENTINA! Camporese reia de la coltul lung, in urma unei lovituri de la colt!

68 - Centrare catre Mutu, dar "Brilliantul" nu ajunge la minge

63 - Mutu se face de ras cu un sut in tribune

60 - Mutu primeste in careu, se intoarce cu fata la poarta, dar trage in blocaj

59 - Mutu gesticuleaza nervos dupa o centrare gresita a lui Pasqual

53 - Mutu da o pasa lobata, insa Gilardino e surprins in ofsaid

48 - GOL PALERMO! Nocerino inscrie cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Miccoli

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Mutu pierde o minge, ii pune pe contraatac pe cei de la Palermo, dar acestia nu profita

36 - GOL FIORENTINA! Gilardino egaleaza cu o lovitura de cap, din centrarea lui Behrami

31 - Mutu suteaza prost de la 35 de metri, mult peste poarta

30 - Mutu scapa pe contraatac, dar greseste pasa decisiva catre Gilardino

28 - Mutu centreaza dupa un un-doi cu Gilardino, dar nu gaseste nici un coleg in careu

24 - Mutu scapa singur in banda stanga, dribleaza un adversar si este faultat. Munoz primeste cartonasul galben.

21 - Mutu sare din nou bine peste o minge in careu. Behrami e deposedat in momentul sutului!

18 - Mutu ii da o noua pasa fabuloasa lui Gilardino, insa acesta trage in portar!

18 - Mutu da un calcai fabulos si il lasa singur cu portarul pe Gilardino! Atacantul Fiorentinei trage insa la o palma de bara! Ce calcai a dat Mutu!!!

14 - Mutu trage din lovitura libera peste poarta. Executie slaba a "Briliantului".

13 - Mutu preia bine pe piept si obtine o lovitura libera de la 25 de metri de poarta lui Sirigu

7 - GOL PALERMO! Pastore suteaza impecabil din 12 metri, direct in vinclu!

4 - Mutu este facut sandwich de doi adversari in careu, insa reuseste sa rei  a cu capul. Sirigu retine!

3 - Mutu sare inteligent peste o minge la marginea careului, Santana preia, insa se incurca si este deposedat

1 - Fluier de start!

PALERMO: 46 Sirigu; 6 Munoz, 66 Andelkovic, 5 Bovo, 42 Balzaretti; 8 Migliaccio, 77 Kurtic, 23 Nocerino; 27 Pastore, 72 Ilicic; 10 Miccoli (cap.).
Rezerve: 99 Benussi, 29 Garcia, 94 Acquah, 4 Kasami, 92 Ardizzone, 91 Maltese, 9 Hernandez.