Serie A

Inter castiga thriller-ul cu Parma

Inter Milano a reusit, in sfarsit, sa castige pe teren propriu in Serie A, scor 5-2 impotriva celor de la Parma. In pofida scorului, campioana Italiei a muncit din greu pentru cele trei puncte. INFO: Rezultatele complete din etapa a 14-a si clasamentul actualizat.
Parma a avut un start excelent si a reusit sa deschida scorul in minutul 4, prin Hernan Crespo, dupa o gafa uriasa a lui Castellazzi si Materazzi.

Inter a preluat cu noroc conducerea datorita celor doua reusite ale lui Dejan Stankovici din minutele 17 si 18, ambele fiind deviate in poarta de fundasii celor de la Parma.

Echipa lui Benitez s-a distantat prin reusita lui Cambiasso din minutul 22, insa la pauza scorul a fost 3-2, Crespo realizand dubla dupa o noua gafa a apararii nerazzure.

Parma a inceput bine si partea a doua, insa bara s-a opus egalarii la un sut al lui Angelo.

Dupa intrarea lui Motta, Inter nu a mai avut emotii pe final de meci. Jucatorul sosit de la Genoa a inscris in minutul 72, iar trei minute mai tarziu a lasat excelent pentru reusita lui Stankovici.

Prin acest succes, Inter urca temporar pe locul 5, cu 23 de puncte, sapte mai putin decat liderul AC Milan.

Denis Alibec nu a evoluat in acest meci, desi presa din Italia il anunta titular.