Serie A

Catania relanseaza lupta pentru titlu in Italia dupa 3-1 cu Inter

Soc la Catania in prima partida a etapei a 28-a din Serie A, formatia locala invingand campioana si liderul la zi Inter Milano, cu 3-1.
Formatia lui Jose Mourinho a deschis scorul in minutul 54 prin Diego Milito, dar ultima parte a meciului le-a apartinut gazdelor.

'Tancul' Maxi Lopez a restabilit egalitatea in minutul 74, pentru ca Mascara sa puncteze pentru 2-1 in minutul 81, transformand spectaculos un penalty dictat ca urmare a hentului comis in careu de Muntari.

Ghanezul a reusit contraperformanta de a primi doua cartonase galbene intr-un interval de doar doua minute.

Uruguayanul Jorge Martinez a inchis tebala in minutul 90.

Inter a ramas cu 59 puncte, in timp ce Catania a urcat pe locul 15, cu 31 puncte.

Principala contracandidata a Interului in lupta pentru titlu, AC Milan, intalneste pe Chievo Verona, duminica seara, in ultima partida a etapei. Un eventual succes al rosonerilor i-ar apropia pe acestia la un singur punct de Inter.