Serie A

O noua lovitura pentru Ferrara si Juventus: infrangere acasa cu Roma

Zilele lui Ciro Ferrara pe banca tehnica a echipei Juventus Torino sunt numarate, dupa ce Batrana Doamna a pierdut, sambata seara, duelul cu AS Roma, scor 1-2.
Titularizat alaturi de Diego si Amauri, captianul piemontezilor Alessanro Del Piero a deschi scorul in minutul 51.

Francesco Totti a restabilit egalitatea din lovitura de la 11 metri in minutul 68, pentru ca fundasul norvegian John Arne Riise sa aduca cele trei puncte pentru formatia lui Claudio Ranieri in minutul 90+3.

Din minutul 83 gazdele au evoluat in inferioritate numerica, portarul Gianluuigi Buffon fiind eliminat dupa un fault comis asupra lui Riise.

Roma l-a pierdut pe atacantul Luca Toni in minutul 3, jucatorul imprumutat de la Bayern fiind inlocuit cu Totti dupa ce s-a accidentat la genunchiul stang.

Bogdan Lobont si Adrian Pit nu au evoluat pentru AS Roma.

In primul meci al etapei, Catania a invins AC Parma, scor 3-0, prin golurile marcate de Mascara (15), Martinez (71) si Morimoto (77).

Duminica sunt programate celelalte partide ale etapei a 21-a din Serie A: Siena - Cagliari, Udinese - Sampdoria, Palermo - Fiorentina, Livorno - Napoli, Bologna - Bari, Genoa - Atalanta Bergamo, Lazio Roma - Chievo Verona si marele derby Inter - AC Milan.

Onlinesport: Dumitru Stircu