Serie A

Adrian Mutu este de neorpit in acest an. Atacantul roman a reusit o "dubla" in partida de Cupa Italiei cu Lazio, castigata cu 3-2, si a ajuns la al saptelea gol in cinci partide.
2010 i se potriveste perfect lui Adrian Mutu. Romanul traverseaza unul dintre cele mai bune momente ale carierei, lucru dovedit si in partida din sferturile de finala ale Cupei Italiei cu Lazio Roma.

Romanul si-a calificat echipa de unul sinur. Mai intai, el a deschis scorul printr-un sut din vole in minutul 9, iar cu un minut inainte de pauza a sutat puternic de la marginea careului, marcand cel de-al doilea gol al toscanilor.

Adrian Mutu a avut o contributie si la golul reusit de Kroldrup in minutul 58, pasand decisiv. Golurile lui Lazio au fost reusite de Zarate, in minutul 50, si de Rocchi, in minutul 68.

Fiorentina s-a calificat astfel in semifinalele Cupei Italiei si isi asteapta adversara.