Euro 2012

Procurorul UEFA a cerut ca Italia sa castige meciul cu Serbia la masa verde

Procurorul UEFA, Jean-Manuel Leuba, a cerut, miercuri, Comisiei de Disciplina a forului european sa acorde echipei nationale a Italiei victoria la masa verde, scor 3-0, în partida cu reprezentativa Serbiei, din preliminariile Campionatului European din 2012, informeaza agentia Ansa.
În afara acestei decizii, Leuba a cerut ca sârbii sa evolueze trei partide cu portile închise, iar în caz de recidiva sa fie exclusi timp de doi ani din competitiile europene.

De asemenea, Leuba a cerut ca si Italia sa evolueze doua meciuri fara spectatori.

Partida Italia - Serbia, din preliminariile Euro 2012, a început cu o întârziere de aproximativ 40 de minute din cauza incidentelor provocate de fanii sârbi.

Întâlnirea a fost suspendata definitiv dupa doar sase minute, când suporterii formatiei oaspete au aruncat cu petarde si cu fumigene în spectatorii italieni si pe teren.

Fortele de ordine au arestat 17 suporteri sârbi, printre care si pe liderul acestora, iar bilantul final al incidentelor este de 16 raniti, printre care doi carabinieri italieni.