Europa League

Sahtior, in semifinalele Cupei UEFA

Echipa lui Mircea Lucescu a trecut de Marseille si s-a calificat in semifinalele Cupei UEFA. Dupa 2-0 in Ucraina, Sahtior a castigat si mansa retur, scor 2-1.
Marseille a inceput in forta, a pus presiune, insa Sahtior a deschis scorul in minutul 30, cand Fernandinho a punctat dintr-un unghi inchis. In minutul 42 s-a facut 1-1, Ben Arfa marcand cu un sut sub transversala, dupa ce portarul oaspetilor a respins initial lovitura sa de cap.

In repriza secunda, ambele echipe au jucat relaxat, calificarea fiind deja jucata. Sahtior a reusit insa sa plece cu o victorie din Franta, Luiz Adriano reusind sa inscrie in minutul 90, cu o executie de finete, printre picioarele portarului Mandanda.

Partida dintre Marseille si Sahtior a fost arbitrata de Manuel Mejuto Gonzalez.

Olympique Marseille: Mandanda - Civelli, Hilton, Cana, Taiwo ('46 Zenden) - Kabore, Ben. Cheyrou - B. Kone, Valbuena ('66 Samassa), Ben Arfa - Niang

Sahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Chygrynskyy, Rat - Hubschman, Duljaj ('45 Gai) - Ilsinho ('56 William), Fernandinho ('75 Lewandowski) - Jadson - Luiz Adriano

Manchester City, eliminata de Hamburg

Hamburg nu a avut emotii in disputa cu Manchester City. Dupa 3-1 pe Nordbank-Arena, Guerrero a facut 1-0 (minutul 12) pe City of Manchester Stadium, insa Elano a reusit in cinci minute sa egaleze. Caicedo (minutul 50) a adus victoria gazdelor, insa in semifinale s-a calificat echipa lui Martin Jol.

Onlinesport: Andrei Preotu