NBA

Miami Heat in criza dupa a treia infrangere consecutiva

Scaunul lui Pat Riley este din ce in ce mai subred dupa ce echipa Miami Heat a pierdut, miercuri seara, a treia partida la rand in NBA, fosta campioana cedand pe terenul rivalilor de la Orlando Magic, scor 95-104.
Dwight Howard a fost jucatorul decisiv pentru 'magicieni', cel supranimit 'Superman' trecandu-si in cont 24 de puncte si 18 recuperari.

LeBron James a marcat 25 de puncte, fiind urmat pe lista marcatorilor lui Heat de Chris Bosh (21 puncte) si Dwayne Wade (18 puncte), dar in continuare formatia din Miami continua sa dezamageasca la capitolul joc colectiv.

Intr-o alta partida, Boston Celtics a castigat intalnirea de pe teren propriu cu New Jersey Nets, scor 89-83, veteranul Shaquille O'Neal marcat 25 de puncte, cele mai multe intr-o partida din acest sezon regulat.

De doua reprize de prelungiri au avut nevoie 'taurii' din Chicago pentru a trece, in deplasare, de Phoenix Suns, scor 123-115. Derrick Rose a reusit 35 de puncte, liderul gazdelor fiind Grant Hill, cu 27 de puncte.