Jocurile Olimpice 2012

Adrian Crisan s-a oprit in sferturi la tenis de masa

Jucatorul Adrian Crisan a parasit turneul de simplu din concursul olimpic de tenis de masa în faza sferturilor de finala.

Crisan a fost învins cu 4-0 de Yuan Chuang din Taiwan, cu 11-3, 11-4, 11-4, 11-5 la seturi dupa un meci care a avut o durata efectiva de doar 17 minute.

În pofida scorului net în favoarea jucatorului asiatic Crisan a oferit o replica foarte buna ridicându-se în multe schimburi la nivelul de jocl al adversarului sau.

Un astfel de moment s-a consumat în finalul setului al treilea, la scorul 10-4 în favoarea lui Chuang, când cei doi s-au antrenat într-un schimb de peste zece mingi care a ridicat tribunele în picioare.

Adrian Crisan se afla la cea mai buna performanta din cariera la Jocurile Olimpice dupa ce în 2004 la Atena a fost eliminat în turul trei, faza pe care a atins-o si în urma cu patru ani la Beijing. În 2000 la Sydney nu a depasit faza grupelor.

Ultimul român prezent în sferturile de finala la o editie a Jocurilor Olimpice a fost Mihaela Steff în 2000 la Sydney, faza pe care o atingea si Emilia Ciossu în 1992 la Barcelona.

Parcursul lui Adrian Crisan la Jocurile Olimpice de la Londra:

Saisprezimi
Adrian Crisan (România) - Zhi Wen He (Spania) 4-2 (5-11, 11-8, 11-5, 9-11, 11-8, 11-9)

Optimi
Adrian Crisan (România) - Timo Boll (Germania) 4-1 (11-9, 8-11, 15-13, 12-10, 11-6)