Serie A

Chivu, prestatie jalnica in derbiul Italiei

Fostul capitan al echipei nationale s-a facut de ras in marele derby al Italiei dintre Internazionale Milano si Juventus Torino, gresind la ambele goluri ale "Batranei Doamne".
Chivu pune si el umarul la parcursul dezastruos pe care Inter il traverseaza in acest sezon si are pe constiinta o mare parte din vina la golurile primite in infrangerea cu Juventus, scor 1-2.

Prima reusita a meciului i-a apartinut lui Vucinici, in minutul 12, dupa o centrare din banda dreapta la care Chivu s-a pozitionat gresit.

Inter a egalat in minutul 28 prin Maicon, dar peste alte cinci minute Chivu a ramas blocat la un un-doi care i-a permis lui Marchisio sa stabileasca scorul final.

Dupa acest rezultat, Inter ramane pe locul 16 in Italia, cu 8 puncte.

Inter: Castellazzi; Maicon, Lucio, Chivu, Nagatomo; Zanetti, Cambiasso, Obi (Stankovic 64); Sneijder (Alvarez 78); Zarate (Castaignos 46), Pazzini

Juventus: Buffon; Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli, Chiellini; Pirlo; Pepe, Vidal (Pazienza 88), Marchisio, Vucinic (Del Piero 84); Matri (Estigarribia 70)