1
FC Botosani
Burca 55'

Astra si Botosani inchid etapa cu o remiza

Etapa a 17-a din Liga 1 Betano s-a incheiat, luni seara, cu meciul dintre Astra Giurgiu si FC Botosani, o intalnire speciala pentru Costel Enache, antrenorul gazdelor venit tocmai de la Botosani in urma cu doua runde.

Burca a deschis scorul pentru Botosani in minutul 65, egalarea gazdelor fiind adusa noua minute mai tarziu de Belu-Iordache.

Astra a avut un gol anulat pentru offside la Cestor.

Astra ramane cu o singura victorie pe teren propriu in ultimele opt meciuri disputate, 3-0 cu Gaz Metan.

Astra Giurgiu: Lazar - Belu, Bejan, Cestor, Radunovic – Biceanu (Moise ’56), Mrzljak, N. Roşu – Butean (Gheorghe ’80), Alibec, Llullaku (Buş ’60). Antrenor: Constantin Enache

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă,  Dumitraş - E. Papa, Fulop (Târşa ’82) – Golofca (Chitoşcă ’85), Ongenda, Fabbrini - M. Roman (Chindriş ‘90+1). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Bejan ’61, Belu ’71, Buş ’75, Cestor ’79, Mrzljak ‘88 / Fulop ’50, Ongenda ‘84

Arbitru: Sebastian Colţescu.

21:55

90'

Ocazie uriasa ratata de Rosu. Mingea se scurge agonizant prin fata portii si Astra iroseste sansa victoriei.

75'

Se joaca pe contre in aceste momente. Ongenda o rupe la fuga spre poarta gazdelor si e oprit prin fault de Bus. Galben pentru acesta si suspendare etapa urmatoare.

74'

Gol Belu-Iordache!

Astra egaleaza prin Belu-Iordache din apropiere. Portarul Pap a respins in fata o minge sutata din marginea careului.

72'

Fabbrini suteaza peste poarta. A avut executii si mai bune in acest sezon.

55'

Gol Burca!

Botosaniul deschide scorul prin Burca dupa o lovitura de la coltul terenului.

51'

Cestor trimite mingea in poarta Botosaniului, dar de la margine se ridica fanionul pentru o pozitie afara din joc.

46'

20:50

S-a incheiat prima repriza.

39'

Emotii la poarta oaspetilor. Portarul Pap scapa mingea din maini si tot el recupereaza in cele din urma. Butean de la gazde n-a reusit sa profite.

38'

Recuperare a celor de la Botosani in preajma careului advers, dar Golofca trimite cu teama, slab, pe langa poarta.

17'

Patrundere a lui Alibec si o incercare nereusita de pasa pentru Llullaku.

15'

Ocazie uriasa ratata de Golofca, dar de la margine fanionul e sus pentru offside.

10'

Alibec incearca voleul din afara careului, dar mingea se duce mult peste poarta.

4'

Fanion ridicat de la margine pentru un offside la Golofca.

1'

A inceput meciul de la Giurgiu, unde vizibilitatea este scazuta din cauza cetii.

20:03

Astra: Lazar - Belu, Bejan, Cestor, Radunovic - Mrzljak, Biceanu, N. Roşu - Alibec, Llullaku, Butean.

Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Dumitraş - Papa, L. Fulop - Golofca, Ongenda, Fabbrini - M. Roman.