Liderul FCSB a luat toate punctele în Copou. Dublă reușită de Coman din penalty

FCSB s-a impus în deplasare contra celor de la Poli Iași, cu 3-1, într-un meci din etapa a 21-a în Liga 1, ultima programată în acest an.
Așa am trăit Poli Iași - FCSB

Echipa bucureșteană a deschis scorul prin Alexandru Băluță, în minutul 16, cu un șut din interiorul careului, acesta profitând de o eroare a lui Carlos Jatoba.

Același Băluță și Florinel Coman au ratat desprinderea, ultimul ratând într-o situație de singur cu portarul Silviu Lung jr.

Două ocazii pe care cei de la FCSB le-au regretat în minutul 26, când Robert Ion a primit în marginea careului și a restabilit egalitatea cu un șut la colțul scurt.

FCSB avea să revină în avantaj dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Coman și pe care tot el a transformat-o în golul de 2-1.

Inițial centralul Iulian Călin acordase lovitură liberă din marginea careului pentru FCSB, dar la intervenția VAR a schimbat decizia în penalty.

În partea secundă FCSB a rămas echipa mai periculoasă, Lung respingând șutul lui Băluță, în minutul 64.

Poli Iași a trecut aproape de egalare la execuția fulgerătoare a lui Alin Roman, în minutul 76. Acesta aproape l-a dărâmat pe Ștefan Târnovanu, portarul celor de la FCSB.

Cu cinci minute înaintea finalului Coman i-a pasat în careu lui Darius Olaru și căpitanul de la FCSB a obținut lovitura de la 11 metri.

Coman a transformat pentru 3-1, scorul final al meciului din Copou.

Un succes prin care FCSB se desprinde la 11 puncte în fața rivalei CFR Cluj, echipa de pe locul secund în clasament.

Caseta tehnică

Poli Iași: Lung Jr. – Martac (V. Ilie 66), Samayoa, Ispas, Stefanovic – Bordeianu (A. Hrib 90+2), Marchioni, Jatoba (Fl. Ilie 66) – A. Roman, S. Buş (A. Gheorghiţă 66), R. Ion (A. Dumitru 75). Antrenor: Leo Grozavu.

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu (A. Pantea 46), Ngezana (Haruţ 41), Dawa, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Lixandru - Al. Băluţă (Radaslavescu 86), Oct. Popescu (C. Ganea 46), Fl. Coman (A. Pandele 90). Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: S. Buş 56, Jatoba 66, V. Ilie 82, Samayoa 83 / Fl. Coman 73.

Arbitri: Iulian Călin - Vladimir Urzică, Valentin Dumitru.