FCSB obtine a doua victorie a sezonului la debutul lui Omrani in campionat

Echipa FCSB a tremurat pentru cele trei puncte in meciul cu FC Arges (3-2), dar in cele din urma jucatorii pregatiti de Nicolae Dica au obtinut victoria. Doar a doua in zece partide.

FC Arges a venit pe Arena Nationala sa-si vanda scump pielea si sa faca uitat acel 0-4 din primavara, cand cele doua formatii s-au duelat in playoff-ul editiei precedente de campionat.

Calcan a deschis scorul la primul sut pe poarta din meci, in minutul 5, cu un super sut din interiorul careului. O minge la coltul scurt care nu i-a lasat nicio sansa portarului Tarnovanu.

FCSB a reactionat rapid si a anulat avantajul oaspetilor dupa alte sase minute. Compagno, jucatorul achizitionat de la U Craiova 1948 pentru 1.5 milioane de euro a facut diferenta la un duel unu contra unu in careu cu Dobrosavlevici si nu l-a iertat pe Straton dintr-o pozitie ideala de a marca.

Acelasi Straton, jucator plecat in vara chiar de la FCSB dupa un statut de eterna rezerva, a pastrat tabela in echilibru la sutul lui Olaru din afara careului, in minutul 21.

La primul meci oficial in tricoul celor de la FCSB, Omrani a fost aproape de gol in doua randuri.

Mai intai a nimerit bara dupa o demarcare in careu, in minutul 22, pentru ca la ultima faza a primei reprize sutul atacantului francez dintr-o lovitura libera sa fie scos de Straton peste transversala.

Omrani a ramas la cabine, in locul sau intrand Oaida din debutul partii secunde, dar francezul a aratat in minutele jucate ca n-a uitat fotbalul.

FCSB a trecut la conducere din minutul 64 dupa o lovitura de la 11 metri obtinuta de Cretu si transformata de Compagno cu un sut in forta.

Cu zece minute inaintea finalului echipa din Trivale a egalat printr-o executie spectaculoasa a lui Garita. Un sut la coltul lung dintr-un unghi aproape imposibil. Mingea s-a lovit si de bara inainte de a intra in poarta pentru 2-2.

Presata de timp si de rezultate, FCSB a mai gasit o data drumul spre gol, in minutul 87.

Pantea, jucator intrat in locul lui Serban in partea secunda, a centrat ideal in careu pentru reluarea lui Cordea cu capul. Acesta a sters mingea la coltul lung si FCSB obtine nu fara emotii cele trei puncte.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Haruţ, Tamm, S. Şerban (Pantea ’46) –  Cordea (Nikolov ’90), Edjouma, Olaru (Oct. Popescu ’86) – Omrani (Oaidă  ’46), Compagno, Fl. Coman (Miculescu ’74). Antrenor: Nicolae Dică.

FC Argeş: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna – Njike  (Donisa ’76), Alceus (Meza Colli ’60) – Jakolis (Şerban ’76), Işfan,  Calcan (Bertrand ’65) – Garita. Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: Creţu ’39, Coman ’74, Oaidă ‘90+2 / Alceus ’33, Dobrosavlevici ’61, Calcan ‘62, Şerban ‘90+5.

Arbitri: George Găman - Adrian Popescu, Bucsi Imre-Laszlo.