Rapid

Cristiano Bergodi: ”Putem face lucruri frumoase”

Rapid are patru victorii din tot atâtea meciuri disputate în 2024 și antrenorul italian Cristiano Bergodi privește cu încredere spre viitor.

Rapid învinge în Gruia și urcă pe locul doi în clasament

Echipa giuleșteană s-a impus în duelul cu CFR Cluj chiar în Gruia, cu 1-0, și ocupă locul secund în clasament.

”Mi-au plăcut băieţii, au avut atitudine mai multă şi mi-a plăcut cum au acoperit spaţile. Mă bucur mult.

”Sunt sigur că victoria asta, dacă noi vom juca astfel, cu această atitudine şi dorinţă, putem face lucruri frumoase.

”Am o echipă bună, competivă. Nu era un meci decisiv, ne bucurăm pentru că e a patra victorie şi mergem înainte cu un moral extraordinar de bun pentru că nu este uşor să câştigi aici la CFR”, a declarat Bergodi.

Italianul și-a amintit cu această ocazie și de un moment petrecut în urmă cu opt ani.

”Ne gândim acum opt ani când am retrogradat şi am pierdut aici penultimul meci. S-a întors roata. Mă bucur foarte mult”, a mai spus Bergodi.

Acesta a fost obligat să-l schimbe pe Cristi Săpunaru, accidentat, în minutul 17.

Unicul gol al meciului dintre CFR Cluj și Rapid a fost marcat de Damjan Djokovic, în minutul 10.