Dinamo pune mana pe trei puncte importante cu ASA Tg.Mures

Dinamo incepe perfect returul sezonului in Liga 1 cu o victorie la limita in fata vicecampioanei ASA Tg.Mures, scor 2-1 (1-0).

Ambele goluri ale lui Dinamo au fost marcate de fundasul Andrei Marc, in timp ce pentru mureseni a punctat Ousmane N'Doye, fostul jucator al "cainilor".

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 43 in urma unui corner, Marc fiind omul potrivit la locul potrivit pentru a trimite mingea in poarta.

ASA Tg.Mures a restabilit egalitatea la sase minute dupa pauza prin N'Doye, acesta invingandu-l pe Cerniauskas cu un sut din afara careului.

Doar cinci minute s-au bucurat muresenii de scorul egal, acelasi Marc aducand-o pe Dinamo in avantaj cu un sut din interiorul careului. Mevlja a patruns pe stanga si a centrat la intalnire, iar portarul Viciu a ratat interventia.

Chiar daca cei de la ASA Tg.Mures au presat mai mult in partea secunda, Dinamo a ratat golul trei in prelungiri prin Rotariu. Scapat singur cu portarul advers, tanarul jucator a trimis peste poarta.

Cu un minut mai in urma de ratarea lui Rotariu oaspetii au bifat un sut periculos prin Gabi Muresan, jucator care nu a prins cadrul portii din marginea careului.

FC Dinamo: Cerniauskas – Fai, A. Marc (Puljici '59), Mevlja, Ghomsi – Vojnovici, P. Anton – C. Matei, D. Rotariu, Palici – Gnohere (Essombe '64). Antrenor: Mircea Rednic.

ASA Targu Mures: Viciu – Golanski (N'Doye '46), Ivan Gonzalez, Bejan, Velayos – G. Muresan, Brandan – Hanca, Cl. Voiculet (Axente '77), Romario Kortzorg – Manolov (Ramiro Costa '46). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonase galbene: Palici '18, Mevlja '56, D. Rotariu '68 / Manolov '9, Romario Kortzorg '39, Bejan '55, '80, Viciu '69, Brandan '78

Cartonas rosu: Bejan '80

Arbitri: Cristian Balaj - Ciprian Dansa, Dragos Iliescu - Catalin Popa.