CFR CLuj

Dan Petrescu: “Un egal era corect”

CFR Cluj a pierdut pe teren propriu derby-ul de campionat cu FCSB (0-1), iar antrenorul Dan Petrescu este de parere ca un rezultat de egalitate ar fi reflectat mai fidel cele petrecute pe teren.

“E clar ca sunt suparat. O prima repriza in care FCSB a fost mai buna, a avut mai multe ocazii. Noi am fost de nerecunoscut. La pauza am vorbit putin si am aratat bine in repriza a doua.

“Nu tin minte vreo ocazie a lui FCSB, dar, daca n-am bagat-o noi in poarta, au dat ei un gol din nimic, pur si simplu! Asta e fotbalul. Noi am avut cu Yeboah singur cu portarul, daca ii dadea pasa lui Deac castigam noi.

“Tot timpul cu FCSB sunt meciuri stranse. Eu zic ca FCSB a fost mai buna in prima repriza, iar noi in a doua. Un egal era corect. In primele meciuri din 2023 nu am luat gol, iar acum am luat in minutul 90.

“Mergem inainte. Mai sunt 16 meciuri de jucat, suntem inca pe primul loc, dar sunt constient ca un 0-0 era mai bun inclusiv pentru moral”, a declarat Dan Petrescu.

CFR Cluj ar putea pierde primul loc, daca Farul castiga pe teren propriu cu Universitatea Craiova, luni seara, in ultimul meci al etapei a 24-a.