CFR CLuj

CFR Cluj tinuta in sah de Maribor. Calificarea se decide in Gruia

Campioana CFR Cluj a remizat in deplasare cu Maribor, scor 0-0, in prima mansa a playoff-ului Conference League.

Prima ocazie a meciului a apartinut CFR-ului la sutul lui Jefte Betancor din minutul 10. O minge care a ocolit de putin poarta.

Acelasi Jefte a trecut pe langa gol in minutul 26, cand din nou n-a prins poarta cu o executie din marginea careului.

Scuffet s-a opus golului la reluarea lui Bozic din minutul 31, la cea mai mare ocazie de gol a gazdelor.

Partea secunda a debutat cu o faza controversata in careul gazdelor. Jucatorii CFR-ului au reclamat un hent la Uskokovic. Meciul a continuat fara interventia arbitrului.

In minutul 62, Manea a avut o super interventie la patrunderea lui Brnic. Acesta ar fi ramas singur cu portarul.

Yeboah a amenintat poarta celor de la Maribor, in minutul 70, insa tabela s-a incapatanat sa ramana intacta.

Acelasi Yeboah a ratat de putin intalnirea cu balonul la centrarea lui Camora din flancul stang, in minutul 82.

Maribor: Bergsen – Zinic, Karic, Uskokovic, Sikosek – Antolin, Vidakovic – Cuk (Kronaveter ’60), Bozic (Lausic ’86), Brnic – Baturina (Sirk ’76). Antrenor: Damir Krznar.

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Matias, Burcă, Camora – Roger (Petrila ’88), Cvek (Hoban ’88), Boateng (Muhar ’30) – Yeboah, Betancor (Păun ’46), Deac (Malele ’73). Antrenor: Dan Petrescu.

Pavel Orel din Cehia a arbitrat meciul la centru.

Joi, 25 august, va avea loc returul din Gruia, cu incepere de la ora 20:00.