Europa League

Steaua pierde pe mana lui Papp in Danemarca

Steaua a pierdut meciul retur in fata celor de la Aalborg, scor 1-0, desi si-a dominat adversarul pe parcursul celor 90 de minute. Keseru nu a fost intr-o zi de gratie, ratand cele mai importante momente in atacul ros-albastrilor, deposedati de o lovitura de pedeapsa spre final. Singura reusita a danezilor a purtat semnatura lui Enevoldsen, la o greseala grava in defensiva a lui Paul Papp. Steaua a fost tradata si in prima repriza de Bourceanu, inlocuit de Costel Gilca mai tarziu.

Inceputul echilibrat de meci a fost presarat de doua semiocazii, cate una la fiecare poarta. Cristi Tanase (11) a rupt tacerea cu un sut slab din interiorul careului pana in Papp, iar Enevoldsen (13) nu a fost capabil sa il puna in alerta pe Arlauskis cu o executie de la aproximativ 25 de metri.

In minutul 17, Bourceanu a fost foarte aproape sa prinda de la distanta poarta lui Larsen. Mingea trimisa puternic de mijlocasul de legatura al Stelei a trecut putin peste transversala.

La mijlocul reprizei, Keseru a iesit la rampa cu o patrundere frumoasa spre careul danezilor, incheiata cu sut in forta pe directia lui Larsen, care a plonjat si a respins in afara terenului. Larsen s-a remarcat si la urmatorul atac al ros-albastrilor, cand a retinut de pe 6 metri la executia aceluiasi Keseru.

Primul moment cu adevarat periculos al lui Aalborg a luat nastere in urma unei greseli inexplicabile a lui Bourceanu. Fostul capitan al Stelei i-a pus pe tava un balon lui Bruhn, incapabil sa deschida scorul din apropierea punctului de la 11 metri.

Prima parte s-a incheiat cu Claudiu Keseru in rol de finalizator. Thelander, printr-o respingere ca la hochei, si goalkeeperul Larsen au amanat deschiderea scorului.

Repriza a doua a debutat cu reluarea laterala a lui Tanase, anulata si de aceasta data de Larsen cu o parada spectaculoasa.

Bourceanu si-a continuat prestatia indoielnica, in minutul 62, cu o reluare in proprie poarta. A fost salvat insa de unul dintre tusierii neamtului Felix Zwayer, care a ridicat fanionul o idee prea tarziu.

Contrar cursului jocului, Enevoldsen a modificat tabela de pe Nordjyske Arena, zece minute mai tarziu. Paul Papp a alunecat in careu, iar Enevoldsen a fost la locul potrivit pentru a-l executa pe Arlauskis din apropiere.

Cu zece minute inainte de final, Arlauskis a tinut-o pe Steaua in joc printr-o parada exceptionala la sutul din preajma careului mic al lui Risgaard.

Steaua se putea alege cu o lovitura de pedeapsa, in minutul 85, cand Keseru a fost faultat de Gorter. Felix Zwayer nu a fost de aceeasi parere, iar Aalborg s-a impus la limita.

In prelungiri, Keseru a ratat incredibil din cativa metri, la una din singurele centrari reusite ale lui Sanmartean.

Aalborg BK: Larsen - Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter - Bruhn (Bruhn 77), Wurtz, Risgaard, Thomsen - Enevoldsen (Jacobsen 74), Helenius (Augustinussen 88)
Rezerve: Christensen, Blaabjerg, Wichmann, Augustinussen, Borsting, Jacobsen, V. Ahlmann
Antrenor: Kent Nielsen

Steaua: Arlauskis - Luchin, Papp, Varela, Filip - Bourceanu (Breeveld 65), Sanmartean - Ad. Popa, Chipciu, Tanase (Stanciu 77) - Keseru
Rezerve: Cojocaru, Rapa, Tosca, Latovlevici, Stanciu, Breeveld, Valceanu
Antrenor: Costel Galca

Arbitri: Felix Zwayer  - Guido Kleve, Markus Hacker - Tobias Stieler, Robert Hartmann - Frank Willenbog (toti din Germania)

Cartonase galbene: Gorter 53, Risgaard 65, Petersen 68, Jacobsen 82, Dalsgaard 90+1/ Bourceanu 27, Filip 60