Europa League

Capitani in Europa, rezerve sau deloc la echipa nationala

Doi jucatori romani au fost capitani la echipele lor, joi seara, in prima etapa din faza grupelor Ligii Europa.

Este vorba de fundasii Dorin Goian si Radu Stefan, jucatorii care nu prind primul 11 la echipa nationala din motive diferite.

Rezerva in dubla cu Ungaria si Grecia, Goian a fost capitanul lui Asteras Tripolis in disputa de pe teren propriu cu Sparta Praga. Fostul stelist a bifat toate minutele in remiza, scor 1-1.

Radu Stefan, jucator care s-a exprimat inca din mandatul lui Victor Piturca impotriva convocarii la echipa nationala, a jucat de asemenea toate minutele pentru Lazio Roma in remiza din deplasare cu Dnepr (1-1).

Fostul dinamovist a visat la fel ca intreaga aparare a lui Lazio la golul egalizator marcat la ultima faza de finalista sezonului trecut de Liga Europa.