EURO2016

Slovacia invinge Rusia si obtine prima victorie la un Campionat European

Slovacia s-a impus in fata Rusiei, cu 2-1 (2-0), marti dupa-amiaza in meciul programat la Lille in Grupa B a EURO 2016.

Un meci pe care echipa lui Jan Kozak l-a rezolvat inca din prima repriza, cand au marcat Vladimir Weiss si Marek Hamsik doua goluri extrem de spectaculoase ca executie.

Weiss a deschis scorul in minutul 33 cu un sut la coltul lung, dupa ce i-a intors fabulos pe cei doi fundasi centrali ai rusilor, Iganshevich si Berezutsky.

Rusia a fost incapabila sa reactioneze si Slovacia a mai lovit o data la ultima faza a primei reprize. Hamsik a inscris cu un sut din exteriorul careului, cu mingea intalnind bara inainte de a intra in poarta lui Akinfeev.

Rusii s-au trezit tarziu si au inceput sa joace cu adevarat fotbal dupa minutul 65, iar Smolov a ratat cea mai mare ocazie in minutul 67. Liber in centrul careului, acesta nu a prins poarta dintr-o pozitie extrem de favorabila.

In cele din urma Rusia a redus din diferenta prin Glushakov in minutul 81 printr-o lovitura de cap, iar minutele de final au apartinut formatiei lui Leonid Slutsky, insa a fost prea tarziu pentru a mai scoate macar remiza.

Cu toate acestea, Rusia ramane in carti pentru calificarea in optimi gratie punctului obtinut in prelungiri cu Anglia.