EURO2016

Preliminarii EURO 2016: Olanda si Italia se salveaza nesperat

Olanda si Italia au obtinut sambata seara doua egaluri nesperate, pe final, cu Turcia si respectiv Bulgaria.

Grupa A (Olanda - Turcia 1-1, Cehia - Letonia 1-1, Kazakhstan - Islanda 0-3)
Olandezii nu au jucat nimic cu Turcia. Oaspetii au deschis scorul prin Burak Yilmaz in minutul 37 si au fost la un pas sa ramana cu acest avantaj pana la final. Olandezii au atacat steril, cu pase lungi, imprecise, deseori pasand si inapoi atunci cand ar fi trebuit sa preseze, fiind in atac. Au fost huiduiti la scena deschisa, iar multi spectatori au plecat inainte de finalul partidei, suparati.

A fost nevoie de un sut trimis de Sneijder deviat de cu capul, din noroc, de Huntelaar, in minutul 90 pentru ca Olanda sa egaleze si sa samana in calculele Grupei A, acolo unde se bat mai departe cu Turcia pentru locurile 2-3.

Olanda are 7 puncte si este pe locul 3, iar Turcia are 5 puncte si se afla pe 4. Pe locul 1 se afla Cehia (13 puncte), care tot sambata seara a terminat 1-1 cu Letonia. Islanda, cu 12 punte, este pe locul 2. In Grupa A toate echipele au jucat cate 5 partide.

Grupa H (Bulgaria - Italia 2-2, Azerbaijan - Malta 2-0, Croatia - Norvegia 5-1)
Italia a inceput bine meciul cu Bulgaria, trecand la conducere cu un autogol din minutul 3. Numai ca bulgarii au marcat de doua ori si au trecut cu 2-1 in fata, pana in minutul 17. Italienii au reusit sa egaleze gratie unui sut frumos, din intoarcere, trimis de Eder in minutul 84.

In alt meci, Croatia a invins clar Norvegia cu 5-1 si conduce grupa cu 13 puncte, urmata de Italia cu 11 si de Norvegia cu 9.

Tot sambata seara s-a jucat si in Grupa B, acolo unde s-au inregistrat rezultatele: Israel - Tara Galilor 0-3, Andorra - Bosnia-Herzegovina 0-3 si Belgia- Cipru 5-0.