2
Romania
Alibec 49' Man 34'

Așa am trăit Andorra - România în preliminariile EURO 2024

Naționala de fotbal a României a început calificările pentru EURO 2024 în deplasare cu Andorra, sâmbătă, de la ora 21:45. Meciul a fost live text în această pagină.

Este a cincea confruntare între cele două echipe. România a câștigat de fiecare dată până acum, cu 15-1 golaveraj.

Cu excepția primului meci din 2003, la precedentele trei dispute România a deschis scorul nu înainte de minutul 29.

Andorra a pierdut la final de 2022 greu pe teren propriu cu Austria, scor 0-1, cu gol marcat pe final de meci.

România a obținut doar trei victorii în 2022, două în Liga Națiunilor și un succes în amicalul cu Moldova (5-0).

23:39

Croatul Dario Bel fluieră finalul meciului.

89'

Galben încasat de Drăgușin pentru un fault în marginea terenului.

79'

Tavi Popescu blocat la un șut din șase metri. Al 6-lea corner pentru România.

77'

Tănase intră în locul lui Stanciu.

77'

Corner pentru România după un șut al lui Tavi Popescu din afara careului.

72'

Au intrat la noi Alex Dobre (debut) și Tavi Popescu.

66'

Alibec încearcă o finalizare cu câlcâiul, apoi se fluieră fault în atac.

65'

Băluță în locul lui R.Marin. Intră și M.Marin în locul lui Olaru.

62'

Andorra rămâne în inferioritate numerică. Rebes vede al doilea galben și este elmiinat.

52'

Man se demarcă în careu și trage pe lângă poartă.

49'

Gol Alibec!

Alibec scapă singur cu portarul și marchează, dar golul e anulat de o semnalizare de la margine pentru offside. Ar fi cazul să intervină VAR, faza fiind la limită. Până la urmă se face dreptate și arbitrul validează golul prin intermediul VAR. România are 2-0 pe tabelă.

46'

Radu blochează primul șut expediat pe poartă de Andorra.

46'

Start de repriză secundă.

22:34

România termină prima repriză cu avantaj pe tabela, 1-0.

41'

Din fericire, Man revine pe teren și nu are ceva grav.

40'

Man acuză o accidentare după ce a călcat greșit la un duel cu Max.

34'

Gol Man!

De această dată nu se mai poate întâmpla nimic. Dennis Man deschide scorul cu capul din centrarea lui Mourțan.

29'

Alibec deschide scorul, dar golul e anulat de VAR pentru un offside la Olaru, cel care a pasat decisiv.

23'

Cartonaș galben încasat de Răzvan Marin pentru un fault la centrul terenului.

18'

Man întoarce în careu pentru Olaru. Obținem un nou corner.

17'

Moruțan trimite în careu și Rațiu ratează întâlnirea cu balonul.

16'

Alibec obține primul corner al României în acest meci.

12'

Max vede cartonașul galben pentru o intrare cu talpa asupra lui Olaru.

9'

România ratează deschiderea scorului prin Alibec. Șut peste poartă din interiorul careului.

5'

Tentativă nereușită de contraatac cu Moruțan care a încercat un lung de linie pentru Man.

4'

Primul corner al meciului aparține gazdelor.

1'

Arbitrul croat fluieră startul meciului. Fanii României aprind mai multe torțe la una dintre peluze.

20:51

Andorra: Alvarez - Chus Rubic, Llovera, Alavedra, San Nicolas - Alex Martinez, Rebes, Vales, Cervos - Vieira, Rosas.

România: Radu - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu - Moruțan, R.Marin - Man, Stanciu, Olaru - Alibec.