Fotbal

Dinamo, victorie fara dubii in fata Universitatii Cluj

Dinamo a trecut la pas de Universitatea Cluj, scor 6-0, vineri seara, intr-un meci contand pentru etapa a VI-a a Ligii 1. Golurile "cainilor" au purtat semnatura lui Dragos Grigore, autorul unei duble din penalti, Boubacar, Luchin, Curtean si Rotariu. Pentru a inregistra acest scor fluviu, insa, formatia antrenata de Gigi Multescu a fost nevoita sa treaca peste sirul de ocazii ale ardelenilor, consumate in primele 25 de minute.

Meciul a debutat cu doua ocazii rarisime ale oaspetilor, care nu au reusit sa concretizeze pe tabela in minutele 2 si 5, dupa ce Borza a tras peste poarta din pozitie ideala, iar Cristocea a pierdut "trenul", fiind ajuns din urma de Constantin Grecu.

Iulian Dedu a continuat prestatia buna a "sepcilor rosii" cu un sut aproape de vinclu, minutul 14, in timp ce Abrudan l-a intins serios pe Balgradean, cinci minute mai tarziu, printr-o lovitura de cap plasata sub bara transversala.

Dinamo s-a trezit la mijlocul primei parti, cand Curtean l-a luat la tinta pe Niculescu din cativa metri, iar Danciulescu a obtinut penalti in urma unui duel cu portarul Universitatii.

Dragos Grigore a transformat fara probleme, 1-0 in minutul 29, pentru ca Boubacar sa dubleze avantajul "cainilor", un minut mai tarziu, in conditiile in care tusierul a omis un ofsaid in faza premergatoare golului.

Minutul 41 a adus un nou gol la poarta lui "U", inscris de Ionel Danciulescu si anulat de Marius Bocaneala pentru un ofsaid inexistent la Cosmin Matei.

Chiar si asa, Dinamo a incheiat en-fanfare prima parte, cu un nou gol de la punctul cu var, reusit de acelasi Dragos Grigore. Cosmin Matei a fost deposedat neregulamentar in suprafata de pedeapsa de Mendy, iar arbitrul dictat penalti.

Srdjan Luchin a revenit in iarba cu gol pentru Dinamo, gratie unui serviciu excelent de la coltul terenului oferit de Lazar (4-0, minutul 60).

Cu douazeci de minute inainte de final, Curtean a pus latul din apropiere la un calcai de zile mari al lui Ionel Danciulescu, 5-0, Rotariu facand "game, set si meci" in minutul 85.

Dinamo: Balgradean - Rus, Luchin, Grigore, Grecu (Filip 82') - Elton, Boubacar - Matei, Curtean (Rotariu 83'), Lazar - Danciulescu (Balint 77')

Rezerve: Naumovski, Thicot, Durimel, Filip, Rotariu, Balint, Pape

Antrenor: Gigi Multescu

"U" Cluj: Niculescu - Abrudan, Balde, Neag, Mendy - Bucsa, Ad. Popa II - Tarnacop, Cristocea (Calcan 60'), Borza (Ursu 55') - Dedu (Ene 52')

Antrenor: Ionel Ganea

Rezerve: Dolha, Szilagyi, Calcan, Ursu, Prescura, Kovacs, M. Ene

Cartonase galbene: Rus 37', Balint 84'/ Niculescu 27', Neag 41', Mendy 45', Ad. Popa 77'