Inter l-a anihilat pe Lewandowski si Barcelona tremura pentru calificarea in optimi

Fosta campioana a Italiei a castigat, cu 1-0, duelul cu FC Barcelona de marti seara, pe Giuseppe Meazza, in etapa a 3-a din grupele Champions League.

Golul turcului Hakan Calhanoglu din prelungirile primei reprize a inclinat balanta in favoarea unei echipe Inter Milano renascuta in acest meci dupa un sezon pana acum mai degraba dezamagitor.

De remarcat ca Robert Lewandowski, atacantul polonez al Barcelonei, nu s-a lipit de gol la Milano, ramanand la cota 12 reusite in tricoul blaugrana pana acum in toate competitiile.

Statistica nu arata deloc incurajator pentru Barcelona, echipa care a ratat calificarea din faza grupelor de fiecare data cand a pierdut doua dintre primele trei meciuri.

S-a mai intamplat in sezoanele 1997/98, 2000/01 si 2021/22.

In aceeasi Grupa C, Bayern a trecut de Viktoria Plzen (5-0) si are punctaj maxim la jumatatea grupelor.

Scor fluviu la Amsterdam

Napoli s-a impus cu un neverosimil 6-1 in deplasare cu Ajax Amsterdam, obtinand cea mai categorica victorie in istoria participarilor din UCL.

Raspadori cu o dubla, Di Lorenzo, Zielinski, Kvaratskhelia si Simeone au punctat pentru Napoli.

Golul de onoare al “lancierilor” a fost marcat de Kudus. A gost golul de 1-0 pe Johan Cruyff Arena.

Pentru prima data in istoria participarilor in UCL, Ajax a incasat sase goluri!

De asemenea, este prima data cand o echipa italiana marcheaza sase goluri in deplasare, in cea mai importanta competitie europeana.

Surpriza Club Brugge

Campioana Belgiei are punctaj maxim intr-o grupa cu Atletico Madrid, Leverkusen si Porto.

Marti seara, Club Brugge a trecut pe teren propriu de Atletico, scor 2-0, si ajunge la 9 puncte cu golaveraj 7-0.

Toate cele sapte goluri ale formatiei belgiene au fost marcate de jucatori de pana in 23 de ani!