Final de infarct pentru Mircea Lucescu

Sahtior Donetk a trait periculos in partida cu FC Porto disputata pe terenul propriu din exil, la Lvov, dar a condus cu 2-0 pana spre final si la un moment parea desprinsa in castigatoare.

Finalul partidei a fost insa necrutator pentru Mircea Lucescu si ai lui, “minerii” din Donetk vazandu-se egalati la ultimele secvente ale intalnirii.

FC Porto a irosit o lovitura de la 11 metri in prima parte a jocului prin Brahimi, iar Sahtior a punctat prin Alex imediat dupa pauza.

Kucher a furat un balon in suprafata adversa de pedeapsa si a pasat decisiv pentru finalizarea brazilianului.

Brazilienii au contribuit si la golul de 2-0, Luiz Adriano fiind gasit excelent demarcat la bara a doua in minutul 86.

Porto nu a cedat si a revenit dupa doar doua minute prin Jackson Martinez, care a finalizat de la punctul cu var in urma unui hent comis in propriul careu de Rakyckyj.

Acelasi Martinez avea sa aduca egalarea intr-un final agonizant pentru Sahtior. Tello a patruns pe stang si a pasat pe jos pentru reluarea din prima a columbianului. Sut sub bara, imparabil.

In cealalta partida a grupei, BATE Borisov a furnizat surpriza si a trecut, pe teren propriu, de Athletic Bilbao, cu 2-1.

Polyakov si Karnitskiy au marcat pentru bielorusi, iar Anduriz a redus din diferenta pentru basci inaintea pauzei.