Borussia Dortmund i-a dat cu terenul in cap lui Atletico Madrid

Sursă foto: twitter.com/bvb

Cel mai surprinzator rezultat al serii de miercuri in Liga Campionilor s-a inregistrat intre Borussia Dortmund si Atletico Madrid, doua foste finaliste ale competitiei in trecutul nu foarte indepartat.

Borussia Dortmund i-a administrat detinatoarei Supercupei Europei un usturator 4-0, defensiva lui Atletico Madrid fiind depasita la toate capitolele.

Dupa ce primise doar cinci goluri in noua etape de campionat in La Liga, Atletico pleaca de la Dortmund cu sacosa plina de goluri.

Intreaga strategie gandita de Diego Simeone pentru meciul din Germania s-a prabusit odata cu golul norocos marcat de Witsel in minutul 38. Un sut din afara careului deviat cu sansa in poarta lui Atletico.

Dupa pauza Borussia Dortmund a dat un adevarat recital, marcand de trei ori in 16 minute. Guerreiro a facut 2-0 in minutul 73, pentru Sancho sa puncteze la doar patru minute de la intrarea in teren pentru un categoric 3-0.

Acelasi Guerreiro a profitat de un cadou, o pasa venita de la un adversar, si a inchis tabela in minutul 89.

Borussia Dortmund ramane cu punctaj maxim dupa trei meciuri, in timp ce Atletico sufera prima infrangere, dar calificarea in optimi nu este momentan pusa in pericol.

In cealalta partida a Grupei A, Club Brugge si AS Monaco au remizat, scor 1-1, obtinand astfel primele lor puncte.