Formula 1

Verstappen, pole la Spa, dar va pleca de pe 6. Leclerc a vrut să îi ia locul de parcare lui Supermax!

Olandezul Max Verstappen a fost cel mai rapid pilot, vineri, în sesiunea de calificări pentru Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Chiar și așa, campionul mondial s-a văzut retrogradat pe locul șase din cauza unei penalizări.

Sesiunea de calificări a fost marcată de ploaie în prima parte, dar care până la urmă s-a încheiat pe pistă uscată.

Verstappen a obținut poleul în ultimul tur, cînd l-a devansat cu aproape o secundă pe Charles Leclerc, cel care avea până atunci cel mai rapid timp. Însă, olandezul a fost penalizat cu cinci poziții pe grila de start, deoarece a depășit numărul de schimbări alocate în sezon pentru cutiile de viteză - el a ajuns la a cincea cutie la acest moment.

SuperMax fusese la un pas să nu se califice în Q3, după ce a terminat pe locul al zecelea în Q2. La fialul Q3 a fost mai rapid cu 0.820 secunde față de Leclerc.

Bătaie pe locurile de parcare

La finalul calificărilor, Leclerc a intrat direct la boxe și a vrut să își parcheze mașina pe poziția rezervată locului 1, știind că Verstappen este penalizat și nu va pleca din pole, în ciuda timpului cel mai bun.

Însă, organizatorii i-au făcut semne disperate să parcheze pe poziția de loc 2, iar Leclerc s-a conformat. Nu a putut plasa mașina bine și a lăsat-o neglijent în diagonală.

Verstappen a mai rămas un tur să salute lumea și, când a venit la locul rezervat primelor trei locuri, și-a parcat mașina pe poziția marcată cu 1, lăsat gol pentru el.

Cum s-a desfășurat restul grilei

Pe poziția a treia în calificările pentru cursa de duminică a încheiat mexicanul Sergio Perez, de la Red Bull Racing.

Topul cinci a fost completat de Lewis Hamilton de la Mercedes și de Carlos Sainz de la Ferrari.

Etapa de la Spa- Francorchamps programează și cursa de sprint, sâmbătă, de la ora 17:30.

Pentru configurația grilei de start în cursa de sprint piloții vor reveni pe circuit, sâmbătă, de la 13:00, când va avea loc o sesiune de sprint shootout, cu alte cuvinte calificările pentru cursa de sprint.

Cursa principală de la Spa-Francorchamps va avea loc duminică, de la ora 16:00.

Din pole position va porni Charles Leclerc de la Ferrari, după ce Max Verstappen a primit o penalizare de cinci locuri pe grilă.

Va fi a 20-a oară când Leclerc se va afla în prima poziție a grilei de start în Formula 1.