Formula 1

Verstappen câștigă în Japonia, Red Bull campioană mondială. Perez, incident nemaivăzut în F1

Max Verstappen a reușit să obțină o victorie confortabilă la Marele Premiu al Japoniei de F1, care a pecetluit campionatul constructorilor pentru echipa sa Red Bull. Sergio Perez, colegul său, a fost protagonistul unui eveniment unic în F1: a abandonat în turul 15 și a revenit pe traseu în turul 40!
Clasament F1 actualizat
F1 - Rezultate sezon 2023

Olandezul și-a transformat pole positionul din Japonia într-a 13-a victorie din 16 curse în actualul sezon, ceea ce îl aduce foarte aproape de al treilea titlu consecutiv de campion mondial.

Dacă va reuși un podium în cursa viitoare din Qatar, Verstappen va deveni campion mondial.

La Suzuka, după Max s-au clasat pe podium piloții McLaren. Lando Norris, care a trecut pentru scurt timp în frunte în cursă la start în virajul 1, a ocupat locul doi în fața coechipierului McLaren Oscar Piastri. A fost primul podium din carieră pentru Piastri.

Charles Leclerc a fost al patrulea, înaintea lui Lewis Hamilton de la Mercedes. Britanicul a ținut la respect al doilea Ferrari, cel al lui Carlos Sainz pentru a se asigura pe locul cinci.

A fost o cursă de coșmar de uitat pentru coechipierul lui Verstappen, Red Bull, Sergio Perez, care s-a retras de două ori.

Motivul pentru care Sergio Perez s-a retras, s-a întors și s-a retras din nou într-un GP dezastruos al Japoniei

Sergio Perez a reapărut în Marele Premiu al Japoniei de  F1, după ce sa retras inițial având un start de coșmar. Pilotul Red Bull a îndurat o cursă teribilă după contactul din primul tur cu Lewis Hamilton de la Mercedes, care l-a forțat pe mexican să facă o oprire neprogramată devreme la boxe pentru o schimbare a aripii din față.

Perez a primit  apoi cu o penalizare de cinci secunde pentru o nerespectarea mașinii de siguranță, petrecută în momentul când a intrat pe linia boxeolor.

Luptându-se pentru a recupera poziții, Perez s-a ciocnit apoi de Kevin Magnussen , împingându-l pe șoferul Haas care s-a învârtit cu mașina pe traseu.

Acest incident i-a produs lui Perez alte daune la mașină, iar mexicanul a făcut o a doua călătorie la boxe pentru o schimbare a părții frontale a monpostului.

A revenit pe traseu, dar la scurt a fost auzit pe radio plângându-se că mașina lui „nu se simte bine”, după care i s-a spus să „retragă mașina” în turul 15.

Rămas cu penalizarea de 5 secunde decisă anterior, Perez și Red Bull au decis să revină pe traseu totuși pentru a o ispăși și a evita să o reporteze pentru cursa viitoare din Qatar. Astfel, Red Bull l-a trimis apoi pe Perez din nou în cursă în turul 40 pentru a-și ispăși penalizarea de timp de cinci secunde!

După ce și-a executat penalizarea de cinci secunde în turul următor, lui Perez i s-a spus să se retragă pentru a doua oară în turul 43.