Formula 1

Verstappen castiga in Belgia cu plecare de pe locul 14

Olandezul Max Verstappen a castigat, duminica, Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, cursa desfasurata pe traseul de la Spa-Francorchamps.

Max Verstappen a obtinut a 29-a victorie din cariera fara probleme, in conditiile in care a pornit al 14-lea din grila de start.

Suspansul s-a spulberat inca din turul 18 din cele 44 programate, cand Verstappen l-a ajuns si depasit pe Carlos Sainz de la Ferrari.

Sainz plecase primul din grila, in conditiile in care Verstappen, cel mai rapid in calificarile de sambata, a fost retrogradat pe grila din cauza modificarilor aduse la motor.

Podiumul din Belgia a fost completat de Sergio Perez (Red Bull) si Carlos Sainz (Ferrari).

Cursa a fost marcata in primul tur de un incident care i-a avut protagonisti pe Fernando Alonso (Alpine) si Lewis Hamilton (Mercedes), incident in urma caruia septuplul campion mondial a fost obligat sa abandoneze.