Formula 1

Pole position pentru Ferrari la Monza

Scuderia Ferrari va avea o mașină în fruntea grilei la startul Marelui Premiu de Formula 1 al Italiei.

Spaniolul Carlos Sainz a fost cel mai rapid pilot în calificările de sâmbătă și va porni așadar din pole position.

Cronometrat cu timpul de 1:20.294, ibericul de la Ferrari l-a devansat cu doar 13 miimi de secundă pe olandezul Max Verstappen, campionul mondial și liderul clasamentului actual în Formula 1.

Pe locul al treilea s-a clasat monegascul Charles Leclerc, de asemenea de la Ferrari. Acesta a fost mai lent cu 67 de miimi în raport cu Sainz.

Linia a doua la start va fi completată de britanicul George Russell de la Mercedes, în timp ce din linia a treia vor pleca Sergio Perez (Red Bull) și Alexander Albon (Williams).