Formula 1

Mercedes si restul lumii in primele antrenamente de la Monza. Ferrari dezamageste din nou!

Echipa de uzina Mercedes a dominat, vineri dimineata, primele antrenamente libere programate pe circuitul de la Monza in pregatirea Marelui Premiu de Formula 1 al Italiei, cursa programata duminica.

Finlandezul Valtteri Bottas a impus timpul de referinta al diminetii de vineri la 1:20.703 dupa 28 de tururi parcurse.

Acesta l-a devansat pe Lewis Hamilton, coechipierul sau si liderul clasamentului general, pentru 245 de miimi.

Alexander Albon a fost al treilea la volanul unui monopost Red Bull, cu 797 miimi mai lent decat primul clasat.

Scuderia Ferrari continua sa dezamageasca si traseul de la Monza n-a facut exceptie.

Charles Leclerc a fost al 11-lea, la 1.2 secunde in raport cu Bottas, in timp ce Sebastian Vettel a fost al 19-lea, penultimul, cu o intarziere de 2.2 secunde.

Se anunta un alt weekend dezamagitor pentru fanii celor de la Ferrari, dupa cel de la Spa-Francorchamps unde ambele monoposturi rosii au incheiat in afara punctelor.