Formula 1

Max Verstappen încheie anul cu victorie la Abu Dhabi

Pentru a 19-a oară în 22 de curse programate în Formula 1, în 2023, pilotul olandez Max Verstappen a trecut linia de sosire învingător.

Max Verstappen a plecat din pole position la Abu Dhabi, în ultima cursă a anului, și a transformat această plecare într-o nouă victorie, a 19-a din 2023, stabilind un nou record în materie.

În plus, Verstappen a devenit primul pilot din istorie care a condus 1000 de tururi într-un campionat.

Olandezul a cedat șefia pe circuitul Yas Marina doar cinci tururi, între turul 18 și 23, când la conducere s-a aflat niponul Yuki Tsunoda de la AlphaTauri.

Podiumul a fost completat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari) și George Russell (Mercedes).

Mexicanul Sergio Perez a trecut linia de sosire al doilea, dar din cauza unei penalizări de cinci secunde s-a văzut retrogradat în poziția a patra în ierarhia finală.

Cum spaniolul Carlos Sainz jr. n-a adus niciun punct pentru Scuderia de la Maranello, locul doi în clasamentul constructorilor a revenit echipei Mercedes pentru doar trei puncte.

Topul șase în cursa finală din 2023 a fost completat de Lando Norris și Oscar Piastri, cei doi echipieri de la McLaren, echipă care s-a clasat pe locul patru la constructori în fața celor de la Aston Martin.

Locul șapte obținut de Fernando Alonso nu a fost de ajuns pentru ca Aston Martin să termine anul în fața McLaren.

Cu o singură trecere pe la boxe pentru schimbul de pneuri, Yuki Tsunoda s-a bătut ca un leu cu Lewis Hamilton pentru locul opt la finalul cursei care a marcat plecarea lui Franz Tost din postul de conducător al echipei din Faenza.

Ultimul loc în punct i-a revenit lui Lance Stroll de la Aston Martin.