Formula 1

Incidentul sezonului in Formula 1. Verstappen si Hamilton protagonisti

Startul cursei de la Silverstone a fost marcat de un incident spectaculos intre Max Verstappen si Lewis Hamilton, cei doi rivali in lupta pentru titlul sezonului 2021 in Formula 1.

Verstappen a pornit din pole position si a tras din greu pentru a ramane in fata lui Hamilton pe primele viraje.

Dupa intrarea in al doilea tur din cele 52 de programate Hamilton a atacat din nou si Verstappen a acrosat cu toata lui dreapta spate roata stanga fata a lui Hamilton fiind aruncat violent in exterior.

Impactul a fost unul extrem de violent, Verstappen iesind serios sifonat din cockpitul masinii Red Bull.

Medicii au intervenit rapid la locul incidentului langa epava monopostului Red Bull pentru a-i oferi primele ingrijiri lui Verstappen, acesta deplasandu-se totusi pe propriile picioare.

Monegascul Charles Leclerc a profitat si a trecut la conducerea cursei in fata lui Hamilton si a lui Valtteri Bottas.

Intr-o prima faza cursa a fost neutralizata cu steag galben si Safety Car, dupa care organizatorii au decis oprirea intrecerii cu steag rosu.

Monoposturile au fost retrase pe linia boxelor si pilotii au coborat inaintea unui nou start.