Formula 1

Hamilton îl bate pe Verstappen și obține primul său pole după 2021

Înger pentru Mercedes, Lewis Hamilton a obținut primul său pole position după 2021. Demonul a fost Russell, care a fost eliminat din Q1, spre exasperarea ljui Toto Wolff, șeful Mercedes F1 cu origini în România. Calificările au fost pentru Marele Premiu de Formula 1 ai Ungariei.

Lewis Hamilton l-a învins pe Max Verstappen în calificările pentru Marele Premiu al Ungariei și a ocupat prima său pole position după 2021. În 2021, reușise un pole în penultima cursă a sezonului.

Hamilton i-a smuls pole positionul campionului mondial Max Verstappen pentru doar 0,003 secunde, în ultimul tur al sesiunii.

A fost primul pole pentru Hamilton după 20 de luni și al 104-lea al carierei.

Va putea câștiga pentru prima oară în acest sezon un alt pilot decât Red Bull? Hamilton crede că da, mai ales că în Ungaria sunt foarte dificile depășirile. Verstappen a afirmat și el după calificări că nu va fi o cursă ușoară, din același motiv, dificultatea depășirilor din Ungaria.

Lando Norris și Oscar Piastri au continuat traseul bun al lui McLaren, ocupând locurile 3 și respectiv 4 pe grilă.

Zhou Guanyu de la Alfa Romeo a impresionat cu locul cinci pe grilă înaintea lui Charles Leclerc de la Ferrari.

Coechipierul lui Verstappen, Sergio Perez, a ajuns în top 10 pe grilă pentru prima dată în șase curse, car s-a clasat abia al nouălea și cu 0,433 secunde mai lent decât olandezul.

Coechipierul lui Zhou, Valtteri Bottas, a fost al șaptelea cel mai rapid, în fața lui Fernando Alonso de la Aston Martin, al cărui loc al optulea a părut să confirme scăderea relativă a echipei sale în cursele recente în fața modernizărilor mașinilor de la principalii lor rivali.

Nico Hulkenberg de la Haas a fost ultimul om în top 10, în timp ce Daniel Ricciardo a reușit locul 13 la întoarcerea în Formula 1 cu Alpha Tauri, depășindu-și  colegul de echipă, Yuki Tsunoda.

Supriza neplăcută a fost George Russell, care va începe pe locul 18 după ce a fost împiedicat de trafic imediat înainte de turul final din Q1.