Formula 1

Dublă Red Bull la Monza cu un nou record stabilit de Verstappen. Luptă internă la Ferrari pentru podium

Pentru al doilea an consecutiv olandezul Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Italiei, în Templul Vitezei de la Monza.

Lider autoritar al campionatului, Max Verstappen s-a impus în fața coechipierului său de la Red Bull, mexicanul Sergio Perez.

Podiumul a fost completat de spaniolul Carlos Sainz din partea Scuderiei Ferrari.

Sainz a pornit pentru a patra oară în carieră din pole position, dar a rezistat în fruntea cursei doar 15 din cele 51 de tururi programate.

Inițial fuseseră trecute pe hârtie 53 de tururi, dar startul a fost amânat din cauza opririi pe circuit a japonezului Yuki Tsunoda în chiar turul de formare.

Cursa de la Monza a fost una fără istoric, Red Bull dominând încă o dată autoritar întrecerea.

Topul cinci a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari) și George Russell (Mercedes).

Cu acest succes, Verstappen ajunge la un record  de zece victorii consecutive în acest sezon.

În acest ritm, peste doar trei curse, adică în Qatar la Losail, Verstappen ar putea cuceri matematic un nou titlu mondial în Formula 1, al treilea consecutiv.

Până acolo Formula 1 va continua în Japonia la Suzuka și apoi în Singapore.