Stranieri

Cristi Tanase marcheaza primele sale goluri in China

Fostul stelist Cristi Tanase a reusit, sambata, cel mai bun meci al sau de la venirea in China la Tianjin Teda.

Tanase a marcat doua goluri, primele sale goluri in China, si a adus victoria echipei sale in meciul disputat pe teren propriu in fata celor de la Shanghai Shenxin.

Mai intai Tanase a marcat pentru 2-1 cu un sut superb de la peste 30 metri la vinclu. Un sut cu piciorul drept care nu I-a lasat nicio sansa portarului advers.

Acelasi Tanase a majorat avantajul echipei sale la 3-1 cu un alt sut de la distanta, in minutul 31, mingea fiind deviata in poarta de aun adversar.

Tianjin Teda egalase prin Wang Qiuming in minutul 19, dupa ce oaspetii deschisesera scorul prin Chi Zhongguo dupa 7 minute de la start.

Scorul final de 4-1 in favoarea lui Tianjin Teda a fost stabilit de Hu rentian cu nu sfert de ora inaintea finalului.

Acesta este primul succes pentru echipa lui Tanase dupa o serie de patru remize la rand. Tianjin Teda nu mai castigase in campionat de la 2-0 cu Guangzhou R&F, fosta echipa a lui Cosmin Contra, meci disputat in 31 mai.