Turneul Campioanelor

Turneul Campioanelor: Maria Sharapova castiga in trei seturi cu Agnieszka Radwanska

Chiar daca nu a mai jucat intr-un meci oficial de foarte mult timp, Maria Sharapova n-a uitat cum sa castige si s-a impus, duminica, in fata polonezei Agnieszka Radwanska in Grupa Rosie la Turneul Campioanelor cu 4-6, 6-3, 6-4.

Radwanska a luat primul set, cu 6-4, dar Sharapova a revenit in al doilea si a trimis meciul in decisiv dupa 6-3.

Rusoaica s-a desprins decisiv cu break in fata la 5-3, dar Radwanska a ramas in set si chiar a avut mingea de 5-5 in racheta.

Aga, asa cum este cunoscuta Radwanska in circuit, a atacat la fileu cu voleul in lung de linie pe o minge defensiva trimisa de Sharapova la sansa de break, dar rusoaica a ajuns in extremis si a pus un lob la care poloneza n-a mai ajuns.

In cele din urma Sharapova si-a castigat serviciul si a inchis meciul cu 6-4 in setul decisiv, obtinand o victorie extrem de muncita si care cu siguranta ii va da moral in perspectiva celorlalte intalniri, cu Simona Halep si Flavia Pennetta.

Sharapova ajunge astfel la 13 victorii in 15 meciuri cu Radwanska.