Simona Halep si-a revenit. E in turul 2 la Beijing

Sursă foto: twitter.com/ringrita

Simona Halep s-a calificat, duminica, in turul secund la China Open de la Beijing, cu 6-1, 6-1, in meciul cu Rebecca Peterson.

Revenita pe teren la Beijing dupa abandondul de la Wuhan cu probleme la spate, Simona Halep a dominat-o autoritar pe Rebecca Peterson in primul set al meciului de pe Lotus Arena.

Halep a inceput cu break, ceea ce i-a oferit linistea necesara de a dicta punctele pe teren in urmatoarele game-uri.

Cu o singura sansa de break oferita adversarei, in chiar primul game de serviciu, cel care avea sa fie si cel mai lung al setului, Halep a mai castigat de doua ori contra serviciului, impunandu-se in putin peste 20 de minute in primul act al intalnirii (6-1).

In setul secund pe teren a continuat sa fie o singura jucatoare, Halep distantandu-se rapid la 3-0 doua doua game-uri solide pe propriul serviciu si un break cu revenire de la 0-40!

Game-ul hotarator al setului secund s-a jucat la 3-1 pe serviciul lui Halep. Aceasta a salvat doua mingi de break si, odata depasit momentul, Simona a facut imediat break (5-1), pentru a inchide apoi meciul pe serviciu.

Simona Halep joaca in turul doi cu invingatoarea dintre rusoaica Ekaterina Alexandrova si americanca Bernarda Pera, o jucatoare de 24 ani clasata pe locul 81 WTA.