Miami Open

Petra Kvitova, campioană în premieră la Miami. Capitolul la care o egalează pe Simona Halep

Jucătoarea cehă Petra Kvitova a câștigat, sâmbătă, finala turneului de la Miami, unde a învins-o pe Elena Rybakina din Kazahstan.

Kvitova s-a impus la capătul unui meci de două seturi, cu 7-6, 6-2, partida fiind decisă practic în primul act după un tie-break uriaș.

Campioană la Indian Wells și aflată în cursa pentru Sunshine Double, Rybakina a ratat nu mai puțin de cinci mingi de set, înainte ca Petra Kvitova să tranșeze tiebreak-ul, cu 16-14!

Setul al doilea a fost controlat autoritar de Kvitova, aceasta închizând meciul cu un 6-2 fără istoric.

Kvitova obține titlul cu numărul 30 din carieră și primul din categoria WTA 1000 din ultimii cinci ani.

Cehoaica o egalează pe Simona Halep la numărul de trofee WTA 1000, nouă la număr. Cele două ocupă poziția a treia în această ierarhie, fiind devansate doar de Serena Williams (13) și Victoria Azarenka (10). O statistică din 2009 și până în prezent.

La 33 de ani, Kvitova este a doua cea mai vârstnică jucătoare care câștigă titlul la Miami, fiind devansată doar de Serena Williams.