Miami Open

Așa am trăit Sorana Cîrstea – Petra Kvitova în semifinale la Miami

Am transmis live text în această pagină, vineri de la ora 22:30, semifinala de la Miami Open în care se întâlnesc Sorana Cîrstea și Petra Kvitova.

FINAL Cîrstea - Kvitova 5-7, 4-6

00:35, 4-6 Final de partida. Kvitova o învinge pe Cîrstea și avansează în finala de la Miami.

00:30, 4-5 Își câștigă Cîrstea game-ul de serviciu, prelungind suspansul. Kvitova va servi pentru meci și calificarea în finală.

00:22, 3-4 Cîrstea se apropie la un game după o evoluție solidă de această dată la serviciu.

00:20, 2-4 Kvitova menține avantajul de un break și se apropie de calificarea în finală. Cîrstea pare că nu mai are soluții după pierderea primului set.

23:58, 0-1 Continuă seria de game-uri consecutive obținute de Kvitova. Jucătoarea din Cehia începe setul doi cu BREAK, după ce Cîrstea a avut minge de game.

►Cîrstea pierde primul set, după ce a avut 5-2 și 30-0, apoi 5-3 și 40-15, cu două mingi de set ratate pe propriul serviciu.

23:51, 5-7 Primul set pierdut de Sorana Cîrstea la această ediție de Miami Open.

23:45, 5-6 BREAK la zero obținut de Kvitova! Jucătoarea din Cehia va servi pentru câștigarea primului set.

23:43, 5-5 Kvitova egalează scorul aproape nesperat, după ce Cîrstea a condus cu 5-2 și a avut două mingi de set la 5-3! Scădere vizibilă în jocul Soranei.

23:39, 5-4 Două mingi de set ratate de Cîrstea. Aceasta pierde game-ul pe serviciu de la 40-15 și Kvitova rămâne în set cu BREAK.

23:34, 5-3 Kvitova rămâne în set după un game în care a revenit de la 0-30 și a încheiat cu un serviciu as.

23:28, 5-2 Cîrstea revine de la 15-30 și închide game-ul cu un serviciu as. Patru puncte la rând pentru jucătoarea noastră.

23:24, 4-2 În cele din urmă Cîrstea rupe echilibrul cu BREAK din a patra încercare în acest game. Un spectator român are un comportament inadecvat pentru un joc de tenis și este avertizat de arbitra din scaun: ”Sir, please, you need to stop”. În traducere liberă, domnul trebuie să te oprești din ceea ce faci. Omul scotea sunete ca pe stadionul de fotbal după fiecare eroare a Petrei Kvitova, deranjând-o evident pe aceasta.

23:15, 3-2 Cîrstea rămâne în față după un game în care n-a lăsat loc de interpretare.

23:11, 2-2 Trei puncte la rând obținute de Kvitova, după ce Cîrstea a avut prima ei minge de break din meci.

23:05, 2-1 Minge de break salvată de Sorana și aceasta rămâne la conducere. Un prim avertisment din partea Petrei Kvitova.

22:57, 1-0 Cîrstea își câștigă fără probleme game-ul de serviciu.

22:54 A început meciul cu Sorana la serviciu.

Este a 11-a confruntare între cele două jucătoare. Kvitova are avantaj (6-4), dar Cîrstea a câștigat trei din cele patru meciuri disputate pe hard.

Sorana Cîrstea a urcat nu mai puțin de 33 de locuri prin calificarea în semifinale la Miami, ajungând până pe locul 41.

O eventuala calificare în finala ar face ca Sorana să ajungă pe locul 28 în ierarhia mondială WTA.

Niciun set n-a pierdut Sorana Cîrstea la ediția din acest an a turneului de la Miami.