Irina Begu ajunge in sferturi la Madrid dupa un nou meci de trei seturi

Jucatoarea Irina Begu s-a calificat, miercuri, intre cele mai bune opt jucatore in turneul WTA Premier Mandatory de la Madrid, turneu patronat de Ion Tiriac.

Begu a invins-o in optimi pe Christina McHale din Statele Unite, cu 6-7 (8), 6-4, 6-4, la capatul unui meci de aproape trei ore.

Cele doua au obtinut cate un break in debutul meciului, dupa care s-a intrat intr-o zona de echilibru, dominata de serviciile fara cusur. S-a ajuns astfel in tie-break, unde McHale a condus cu 3-1 si 4-2, dupa care Begu a servit pentru castigarea setului la 6-5. Avea sa-l piarda in cele din urma cu 8-6.

McHale a avut 2-0 cu break in fata in debutul setului al doilea, insa Begu, o luptatoare pana la ultima minge, a egalat scorul si a reusit la randul sau break-ul (4-3). Un game la zero pe propriul serviciu i-a dublat avantajul de pe tabela Irinei, care a inchis apoi setul cu 6-4.

Begu a inceput mai bine decisivul si a condus cu 3-1 la adapostul unui break. McHale a echilibrat meciul (3-3), insa Begu a raspuns cu un nou break dublat de un game solid pe propriul serviciu (5-3).

In cele din urma meciul s-a incheiat dupa ce jucatoarea noastra si-a castigat serviciul. Aceasta este prima victorie pe care Begu o obtine in fata lui McHale, dupa ce in 2008 pierdea in fata acesteia pe hard la San Diego.

Begu si-a facut un obicei din a castiga meciuri in trei seturi la Madrid. Iata rezultatele sale de pana acum:

Turul 1, Eugenie Bouchard 6-4, 3-6, 6-4

Turul 2, Garbine Muguruza 5-7, 7-6(4), 6-3

Turul 3, Christina McHale 6-7 (6), 6-4, 6-4

Sferturi: Simona Halep sau Timea Bacsinszky

GAME cu GAME

15:49 (6-4) Victorie obtinuta de Irina Begu in trei seturi si in sferturi o asteapta pe Simona Halep, daca aceasta va trece de Timea Bacsinszky.

15:42 (5-3) Begu se apropie la un singur game de castigarea meciului, dupa ce castiga pe propriul serviciu un game extrem de important.

INFO: S-a incheiat primul meci de pe arena centrala Manolo Santana, o partida in turneul masculin intre doi spanioli, Bautista Agut si Lopez. Urmeaza in cateva minute Simona Halep cu Timea Bacsinszky.

15:37 (4-3) Begu raspunde cu un nou break prin care trece la conducere. Se schimba lovituri grele de ambele parti, iar erorile nefortate cantaresc enorm.

15:35 (3-3) Doua game-uri la rand printre care si un break, iar McHale revine puternic in acest set decisiv. Suspansul se prelungeste.

15:25 (3-1) Game extrem de lung cu doua mingi de break salvate de Begu. In cele din urma aceasta profita de o minge trimisa afara de McHale si se distanteaza pe tabela in decisiv.

15:16 (2-1) Break reusit de Begu dupa un schimb extrem de disputat. McHale a trimis afara cu reverul.

14:59 (6-4) Begu castiga setul al doilea si vom avea decisiv, iar la cum au decurs ostilitatile pana acum jucatoarea noastra este favorita la calificarea in sferturile de finala.

INFO: Daria Gavrilova a eliminat-o pe a 5-a favorita Petra Kvitova, cu 6-3, 6-4, ceea ce inseamna ca Halep va urca pe 6 in clasamentul mondial.

14:54 (5-4) McHale ramane in set dupa un game foarte disputat pe propriul serviciu. Begu n-a avut vreo sansa de set, dar va servi in jocul urmator pentru a trimite meciul in decisiv.

14:47 (5-3) Game la zero pentru Begu pe propriul serviciu. In acest moment jucatoarea noastra este favorita sa trimita meciul in decisiv.

14:43 (4-3) Este momentul ca Irina sa forteze si aceasta face rost de trei mingi de break. Serviciul nu o mai ajuta pe McHale, iar jucatoarea din Statele Unite comite o dubla greseala la 0-40. Break la zero pentru Begu.

14:41 (3-3) Begu traieste periculos in acest set. Salveaza doua mingi de break intr-un game foarte lung si ramane la egalitate cu McHale.

14:30 (2-2) Doua mingi de break salveaza Begu inainte de a-si castiga game-ul de serviciu egaland scorul pe tabela.

14:24 (1-2) Begu reactioneaza imediat si recupereaza break-ul pierdut anterior. Un moment foarte important pentru economia meciului, pentru ca la 0-3 situatia ar fi devenit limita pentru jucatoarea noastra.

14:19 (0-2) Break reusit de McHale.

14:16 (0-1) McHale trece la conducere in debutul setului al doilea. Ramane de vazut cum o va afecta pe Begu mingea de set ratata in tie-break.

14:09 (6-7) Set adjudecat de McHale cu 8-6 in tie-break, dupa ce Begu a ratat minge de set pe propriul serviciu la 6-5 in jocul decisiv. Jucatoarea din SUA a condus cu 3-1 si 4-2, inainte ca Begu sa egaleze la patru.

13:55 (6-6) Nimic de facut pentru Begu contra serviciului si, asa cum anticipam, vom avea un tie-break pentru acest prim set.

13:49 (6-5) Game alb pe propriul serviciu pentru Begu intr-un moment important al setului. Presiune mare pentru McHale la serviciu.

13:47 (5-5) Doua erori nefortate comise de Begu la 30-30 pe serviciul advers, iar setul intra in prelungiri. Foarte probabil sa avem chiar tie-break la cum se joaca.

13:43 (5-4) Game la limita adjudecat de Begu pe propriul serviciu. La 40-30 McHale a returnat in afara terenului.

13:39 (4-4) Begu evita un nou game pierdut la zero cu o lovitura castigatoare, dar pana la urma McHale isi face serviciul.

13:35 (4-3) Begu revine la conducere cu un serviciu solid. Nicio sansa pentru McHale, care a incercat sa surprinda la retur, fara insa prea multi sorti de izbanda.

13:32 (3-3) Game alb reusit de McHale pe propriul serviciu. Begu i-a facut din nou cateva cadouri.

13:23 (2-1) Un prim serviciu foarte bun pus in teren de Begu si McHale returneaza afara. Begu trece in premiera la conducere.

13:18 (1-1) Trei mingi de re-break pentru Begu. Primele doua sunt ratate de jucatoarea noastra, dar la a treia McHale trimite afara cu forehand-ul si Begu restabileste egalitatea.

13:15 (0-1) Begu isi pierde serviciul in chiar primul game al intalnirii dupa mai multe erori nefortate in special cu forehand-ul.

13:13 A inceput meciul cu Begu la serviciu. Se joaca pe terenul numarul 4 al complexului de la Madrid.