Simona Halep incepe convingator la Bucharest Open

Simona Halep a inceput cum altfel decat cu o victorie asteptata turneul WTA Bucharest Open dotat cu premii totale in valoare de 220.000 de dolari.

Principala favorita a concursului organizat la Arenele BNR, Halep a invins-o in doua seturi de Indie De Vroome, scor 6-0, 6-4, o jucatoare ajunsa pe tabloul principal din postura de lucky loser in calificari.

Primul set nu a avut istoric si in fata unui Central arhiplin punctele s-au adunat unul cate unul in dreptul lui Halep.

Jucatoarea noastra a inceput sa intampine probleme in setul al doilea cand, dupa ce a castigat primul sau game al meciului, De Vroome a avut puterea sa castige de doua ori pe serviciul lui Halep. Mai intai la 3-2 si apoi la 5-4.

In cele din urma Halep a inchis meciul cu break si se califica in optimile de finala, urmand a juca joi impotriva Alexandrei Krunic din Serbia.

Sursa foto: facebook.com/brdbucharestopen