Finala de cosmar pentru Buzarnescu la Hobart

Sursă foto: twitter.com

Mihaela Buzarnescu nu va uita prea curand finala de la Hobart, prima a carierei in circuitul WTA.

Programata initial pentru ora locala 12 (n.r. - noua ore mai devreme in Romania), finala de la Hobart a debutat cu 30 de minute intarziere din cauza ploii.

Primul set a fost adjudecat rapid de Elise Mertens, detinatoarea trofeului, cu 6-1, insa ploaia nu a ocolit terenul central de la Hobart.

Buzarnescu a echilibrat apoi disputa, transand cu 6-4 setul al doilea, astfel ca s-a ajuns in decisiv.

Meciul a fost din nou intrerupt, la 5-2, pentru Mertens, nu inainte ca Buzarnescu sa fi salvat doua mingi de meci.

Astfel, la mai bine de opt ore de la programarea initiala, finala de la Hobart inca nu s-a incheiat.

In cele din urma partida s-a incheiat cu victoria lui Mertens, scor 6-1, 4-6, 6-3, astfel ca jucatoarea belgiana devine prima sportiva care isi apara titlul la Hobart in ultimii 25 ani.

Buzarnescu este afectata direct de aceasta intrerupere prelungita, pentru ca va avea foarte putin timp la dispozitie inaintea meciului cu Wozniacki din primul tur al Australian Open.