Federer la un pas de o mare performanta

Roger Federer este pe punctul de a stabili un record greu de egalat daca se va califica în sferturile de finala ale turneului ATP Masters 1000 de la Shanghai.

Jucatorul elvetian se afla la doar o singura victorie distanta de asigurarea prezentei în fruntea ierarhiei mondiale pentru cel putin înca o sîptîmâna.

O victorie în fata conationalului sau Stanislas Wawrinka în turul al treilea ar face ca Federer sa ocupe pentru a 300-a saptamâna primul loc în clasamentul mondial.

”Sunt emotionat. Este o cifra mare, chiar daca între 299 si 300 nu este o mare diferenta. Meciul cu Stanislas va fi unul mare pentru mine”, a declarat Federer.

Finalist în 2010 la turneul gazduit de Shanghai, când a pierdut titlul în fata lui Andy Murray, Federer a debutat în competitie, miercuri, cu o victorie, scor 6-3, 7-5, contra lui Yen-Hsun Lu din Taiwan.

Liderul mondial a avut nevoie de doar 80 de minute pentru a trece de Lu, jucator care si-a depasit conditia în multe momente ale jocului.