Montaness, Chela, Granollers si Andujar, in semifinalele turneului de la Bucuresti

Jucatorii Albert Montanes, Juan Igancio Chela, Marcel Granollers si Pablo Anduajar s-au calificat in semifinalele turneului ATP 250 de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 370.000 de euro.
Argentinianul Chela (53 ATP) a dispus, vineri, in sferturile de finala, de germanul Bjorn Phau (100 ATP), cu 6-3, 6-3.

De cealalta parte, ibericul Granollers a trecut de italianul Potito Starace, al treilea favorit, cu 3-6, 7-6 (7), 6-4, dupa un meci de doua ore si 30 de minute.

Starace a ratat doua mingi de meci pe propriul serviciu la scorul de 6-4 in tie-break.

Granollers va juca pentru un loc in finala de duminica impotriva conationalului sau Pablo Andujar. Venit din calificari, numarul 105 ATP l-a invins in doua seturi pe uruguayanul Pablo Cuevas, scor 6-4, 6-4, egaland astfel scorul intalnirilor directe.

Principalul favorit Albert Montanes (Spania) si Jeremy Chardy (Franta) au oferit un meci spectaculos in cel mai spectaculos sfert de finala al zilei. Castig de cauza a avut principalul favorit, Montanesc impunandu-se cu 6-3, 1-6, 6-3.