Djokovic, cu mari emotii in optimi la Indian Wells

Jucatorul sarb Novak Djokovic a avut nevoie de 2 ore si 35 minute pentru a obtine calificarea in optimile de finala ale turneului ATP Masters 1000 de la Indian Wells, dotat cu premii totale in valoare de 3.6 milioane dolari.
Dupa ce in turul secund a pierdut un set la zero in fata americanului Mardy Fish, al doilea favorit al turneului californian a avut nevoie de tie-break in setul decisiv pentru a evita infrangerea in fata germanului Philipp Kohlschreiber.

Djokovic s-a impus in cele din urma cu 6-3, 2-6, 7-6 (5), dupa ce jucatorul german a condus cu 3-0 in decisiv.

Campion la Indian Wells in 2008, Novak Djokovic a ajuns astfel la a saptea partida castigata in decisiv in acest an din opt confruntari.

Pentru un loc in sferturile de finala, sarbul de 22 ani va juca impotriva croatului Ivan Ljubicic, care a trecut in doua seturi, 6-3, 6-2, de argentinianul Brian Dabul, jucator venit din calificari.

Spaniolul Rafael Nadal a avut o misiune mai usoara in fata croatului Mario Ancic, pe care l-a invins cu 6-2, 6-2.

Intr-o alta partida, cehul Tomas Berdych a trecut de spaniolul Fernando Verdasco, cu 6-0, 6-3.

In cel mai lung meci al zilei, argentinianul Juan Monaco l-a invins pe spaniolul Juan Carlos Ferrero, scor 7-6(2), 3-6, 6-3, dupa un meci intins pe durata a trei ore si un minut.