Inot

Romania a ratat accederea in sferturile CM de polo

Echipa nationala de polo a Romaniei a ratat, duminica dimineata, accederea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de la Shanghai (China), dupa ce a pierdut in fata Muntenegrului, scor 4-8 (1-2, 2-1, 0-3, 1-2).
Baietii lui Istvan Kovacs trebuie sa se multumeasca doar cu un loc in turneul pentru locurile 9-12 dupa ce au cedat pe final duelul cu Muntenegru.

Timp de doua reprize, romanii le-au tinut trena muntenegrenilor. In prima repriza, adversarii nostri s-au impus pe final cu 2-1, Cosmin Radu marcand singurul nostru gol.

Romania a castigat repriza a doua, scor 2-1, dupa golurile lui Busila si Radu, astfel ca la pauza mare scorul era 3-3.

Ultimele doua reprize au fost un adevarat fiasco pentru romani. Repriza a treia a fost cedata categoric, scor 0-3, in timp in ultima, cand jocurile erau deja facute, am marcat o singura data, prin Alexandru Ghiban, iar muntenegrenii de doua ori.

Romania va disputa urmatorul meci marti, in turneul pentru locurile 9-12.

ROMANIA - MUNTENEGRU 4-8 (1-2, 2-1, 0-3, 1-2)